TOPLUM BAHÇELERİNİ HOBİ VE DEREYATAKLARINI
GÜZELLEŞTİRME VE GELİŞTİRME DERNEĞİ
Biz Kimiz?

Biz Kimiz?

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

Hobi Bahçelerinin Kısa Hikayesi

Hobi Bahçeleri onlarca yıldır Amerika kültürünün bir parçasıdır. ABD hükümeti, I. Dünya Savaşı boyunca insanları ”Özgürlük Bahçelerinde” kendi yiyeceklerini üretmeye teşvik etmiştir. Bu sayede her Amerikan vatandaşı savaş mücadelesine katkı sağlayabiliyordu. 1930’lardaki büyük buhran boyunca insanların morallerini yüksek tutmak ve kendi taze gıdalarını üretmelerini sağlamak için ”Rahatlama Bahçeleri” kurulmuştur.

Dünya Savaşı boyunca da ”Zafer Bahçeleri”nde gıda yetiştirmek, savaş mücadelesine bir katkı olarak düşünüldü.

1960’larda ve 1970’lerde hobi bahçeleri, hem doğa ile iç içe olmak hem de sebze ve meyve üretiminde kullanılan böcek ilaçlarının miktarı hakkında artan endişeleri ortadan kaldırmak için tekrar popülerlik kazandı.

2007 ile 2012 arasında yaşanan küresel mali kriz, bir çok ekonomi uzmanı tarafından büyük buhrandan sonra yaşanan en kötü mali kriz olarak görüldü. Hiç şüphesiz savaşa dahil olan ülkelerde ki bir çok aile bu süreçte çok zorluklar çekti ve bu dönemde zorluklar ile başa çıkmayı öğrendi. Bazıları kendi yiyeceklerini yetiştirerek maddi anlamda tasarruf etmeye çalıştı. 2007 mali krizinden sonra dünya çapında hobi bahçeciliği güçlü bir şekilde yeniden dirildi.

Hobi Bahçeciliği ile uğraşanlar bu dönemde daha üretken ve becerikli oldukları, daha sürdürülebilir yaşadıkları, birbirleri ile daha iyi bağlar kurdukları ve birbirlerine daha fazla yardım ettikleri kanıtlanmıştır.